بلندگوها چگونه كار میكنند

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 بلندگوها چگونه کار میکنند دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بلندگوها چگونه کار میکنند  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.


بلندگوها چگونه کار می‌کنند

مقدمه:
در هر سیستم صوتی, کیفیت نهایی سیستم به بلندگوهای به‌کار رفته در آن سیستم بستگی دارد, اگر یک سیستم بسیار حرفه‌ای صوتی با آمپلیفایر بسیار پر قدرت, صدایی را که با کیفیت بسیار خوب  ضبط شده است,  از بلندگویی ضعیف پخش کند, صدا بسیار نا مطلوب خواهد بود.
بلندگوها سیگنالهای الکترونیکی را از دستگاههایی همانند سی دی های صوتی و DVD ها دریافت کرده و تبدیل به صداهای قابل شنیدن برای ما می‌کنند.
در مقاله حاضر, به تشریح مبانی کارکرد بلندگوها و نحوه تبدیل سیگنالهای الکترونیکی به صوت را تشریح خواهیم کرد.

مقدمه‌ای بر صوت:
در درون گوش آدمی پرده بسیار نازکی به نام پرده صماخ وجود دارد, هنگامی که این پرده مرتعش می‌شود, مغز انسان این لرزشها را بصورت صوت تفسیر خواهد کرد. یکی از عمده‌ترین عواملی که باعث تحریک و مرتعش شدن این پرده می‌شود, تغیرات فشار هوایی است که با آن برخورد می‌کند.
در عمل هنگامی که جسمی در فضا حرکت می‌کند, هوای اطراف خود را منبسط کرده و این انبساط باعث فشرده‌شدن هوا گردیده و این تغیر فشار در هوا منتشر شده و به گوش رسیده و باعث مرتعش شدن پرده صماخ می‌گردد.
به عنوان یک مثال ساده به شکل زیر دقت کنید:

 در این شکل, یک زنگ ساده حرکت داده شده است. در این حالت در اثر برخورد چکش فلزی داخل زنگ با بدنه آن, فلز بدنه زنگ مرتعش شده و خود باعث مرتعش شدن مولکولهای اطراف زنگ می‌گردد. این مولکولهای مرتعش پس از برخورد به یکدیگر به گوش انسان رسیده و باعث به حرکت درآوردن پرده گوش می‌گردد.


 
تفاوت اصوات:
صداهای اطراف ما را می‌توان بر اساس دو فاکتور زیر تقسیم‌بندی کرد:
1-    فرکانس صوت: هرچه فرکانس جسمی که مرتعش می‌شود بیشتر باشد, (سریعتر حرکت کند و مرتعش شود), مولکولهای هوا با سرعت بیشتری تغیر مکان می‌دهند, لذا صدایی که به گوش می‌رسد صدای زیر تری خواهد بود. اگر تعداد نوسانات در واحد ثانیه کم باشد, صدا بصورت بم به گوش خواهد رسید.
2-    دامنه صوت: صدایی که از دامنه بیشتری برخوردار باشد, هوا را بیشتر فشرده خواهد کرد و به علت اینکه قادر است پرده گوش را بیشتر به حرکت در آورد, بلندتر شنیده خواهد شد.
میکروفون‌ها عملی مشابه گوش ما انجام می‌دهند. آنها نیز دارای صفحه نازکی همانند گوش می‌باشند که در اثر برخورد مولکولهای متحرک هوا به آنها, تغیراتی در میزان ولتاژ عبوری از میکروفون را باعث می‌شوند و بدین ترتیب سیگنالهای الکتریکی تولید شده را می‌توان ثبت کرد.
در هنگام پخش نیز, بلندگو, عکس این عمل را انجام داده و سیگنالهای الکتریکی را به لرزه‌های فیزیکی و در نتیجه, امواج صوتی تبدیل می‌کند.

دسیبل:
دسیبل که بطور مخفف آن را با dB نشان می‌دهند, واحد اندازه‌گیری شدت صوت است. اصواتی که ما قادر به شنیدن آن هستیم, بسیار متفاوتند.
ما می‌توانیم صدای کشیدن انگشتان بر پوست دست و صدای یک جت جنگنده را بشنویم. صدای یک جت جنگنده 1000.000.000.000 بار بیشتر از صدای انگشتان است, با این حال گوش انسان قادر است خود را با این شرایط وفق دهد.
واحد دسیبل بصورت لگاریتمی افزایش می‌یابد. بدین صورت که کمترین صوت قابل شنیدن, صفر دسیبل (0 dB) بوده و صدایی ده برابر قویتر از آن 10 dB بوده و صدایی 100 برابر آن 20 dB خواهد بود.

در جدول زیر می‌توان اصوات معمول و شدت آن را مشاهده کرد.
نزدیک به سکوت مطلق    0 dB
نجوا کردن    15 dB
صحبت کردن عادی    60 dB
صدای یک موتور سیکلت    90 dB
بوق اتوموبیل    110 dB
موتور جت    120 dB
انفجار     140 dB

اصوات بیشتر از 85 دسیبل باعث کاهش شنوایی می‌شوند. البته میزان نزدیکی و دوری از منبع صوت و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن, خود عامل مهمی در میزان صدمه خواهد بود.
قرار گرفتن مداوم به مدت 8 ساعت در معرض اصوات با قدرت 90 دسیبل باعث آسیب دیدن گوش شده و اصوات بالای 140 دسیبل, حتی اگر بطور لحظه‌ای با گوش برخورد کنند باعث پارگی پرده گوش و در شدید خواهند شد.فهرست منابع و مراجع

?    سایت اینترنتی: http://www.audiovideo101.com

?    سایت اینترنتی: http://electronics.howstuffworks.com

?    سایت اینترنتی: http://www.tune-town.com

?    کتاب جدولهای برق وسترمان - نادر گلستانی

لینک کمکی