نماز و نقش آن در شخصیت جوانان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 نماز و نقش آن در شخصیت جوانان دارای 156 صفحه می باشد و دارای تنظیمات و فهرست کامل در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد نماز و نقش آن در شخصیت جوانان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

    
سخن ما    4
مقدّمه    6
فصل اوّل :    8
نقش نماز در شخصیت جوانان    8
روح و حقیقت نماز    8
اهمیت دوران جوانی    12
انعطاف پذیری روحیه جوانان    13
نیازهای غریزی و فطری جوانان و پاسخ آن    15
نقش نماز و تعالیم دینی در شخصیت جوانان    17
یاد و ذکر خدا مایه آرامش دلها    20
نماز بارزترین مصداق ذکر خدا    21
آیا نماز انسان را از زشتی باز می دارد؟    23
آفات و موانع آثار نماز    26
الف ـ اکتفا به صورت و ظاهر نماز:    26
ب ـ عدم اخلاص و حضور قلب:    28
ج ـ استخفاف و سبک شمردن نماز:    31
د ـ عدم مداومت در نماز:    33
فصل دوّم :    36
علل کم توجّهی یا بی توجّهی برخی از جوانان به نماز    36
محیط خانواده و بی توجهی والدین    37
عدم آگاهی و بینش کافی از فریضه نماز    38
سستی و تنبلی    39
مجالست و همنشینی با دوستان ناباب    40
فساد اخلاقی    40
مزاحم دانستن نماز برای کارهای شخصی    41
تکبر و غرور    41
تسویف (واگذاری امور به آینده)    42
ضعف اعتقادی    42
رفتار نامناسب مبلغان دینی    43
راه حلها    44
1 ـ نقش خانواده در تربیت فرزندان:    44
2 ـ عدم آگاهی از فریضه نماز:    47
3 ـ سستی و تنبلی:    48
4 ـ مجالست و مصاحبت با دوستان:    51
ملاک و معیار انتخاب دوست    52
1 ـ دارا بودن فکر و عقیده سالم:    52
2 ـ حسن خلق و فروتنی:    53
3 ـ عاقل بودن:    55
4 ـ خوشنامی و شهرت داشتن به خوبی:    57
5 ـ صادق بودن و صداقت داشتن:    58
حدود و قلمرو دوستی    60
فلسفه حمد و سوره (قرائت)    75
فلسفه تشهد    87
فصل چهارم :    91
اهمیت و آثار نماز در اسلام    91
1 ـ ارزش و جایگاه نماز    91
2 ـ اهمیت نماز در ایجاد ارتباط خدا و خلق    93
3 ـ نماز اولین فریضه الهی    95
8 ـ نماز یعنی تمام دین    102
9 ـ نماز و رابطه آن با حاکمیت دینی    104
10 ـ نماز مهمترین وسیله تقرب به خدا    106
11 ـ قرآن و نماز دو سفره الهی در زمین    108
12 ـ نماز موجب گشایش مشکلات دنیا    109
13 ـ نماز باعث بخشش گناهان    112
14 ـ نماز عامل نجات از عذاب الهی    113
16 ـ عنایت الهی به نمازگزار    116
17 ـ آثار نماز در عالم قبر    117
ضلالت و گمراهی نتیجه ضایع کردن نماز    121
سختترین عذاب دوزخ برای بینمازان    123
گناه کسی که به بی نماز کمک کند    127
پستتر بودن  بی نماز از برخی حیوانات    134

 

سخن ما
قال الامام علیّ بن ابی طالب(علیه السلام): «الله الله فی الصّلوه فإنّها عمود دینکم»
«خدا را, خدا را درنظر گیرید در توجه به نماز, که پایداری دینتان به نماز باشد.»
گر چه هر یک از احکام و فرائض دینی به جای خود از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار است, امّا در این میان بعد از معرفت الهی هیچ فریضهای به والایی مرتبه نماز نرسد. چرا که این, تنها نماز است که معراج مؤمن و عامل تقرب انسان وارسته, به خدا شناخته شده و معیار پذیرش همه واجبات قرار گرفته است. به این جهت آخرین پیام سفیران الهی, سفارش به نماز, این استوانه استوار دین بوده, چنانچه پرسش نخستین روز رستاخیز هم از آن خواهد بود.
آری نماز, تنها محبوبِ دلدادگان به حضرت حق و روشنی دیده و چراغ راه پویندگان کوی دوست و محفل انس خلوت نشینان وادی عرفان است. آنان که زندگی را بی یاد او نخواهند و رستگاری خویش را با شهادت در محراب نماز بینند «فزت ورب الکعبه» و با تمام وجود در راه زنده داشتن نام و یاد خدای خویش و اقامه نماز و راز و نیاز با او کوشند و سرانجام خود فدایی راه نماز شوند «اشهد انّک قد اقمت الصلوه» این همه, جایگاه ویژه و عظمت فوق العاده این فرضیه الهی را روشن می سازد و همگان را به تعظیم این عالیترین نمونه شعائر الهی وادار می کند, که هم خود, اهل نماز و راز و نیاز باشند و هم در جهت اشاعه فرهنگ نورانی نماز در جامعه تلاشی پیگیر نمایند, (الذین إن مکنّاهم فی الأرض اقاموا الصلوه), تا به وظیفه دینی خود عمل نموده باشند و همواره مشمول رحمت بی پایان الهی قرار گیرند. و در این راستا فضلای اهل قلم حوزه, رسالتی بس عظیم دارند که با تألیف و انتشار آثار ارزشمند دینی, فرهنگ نماز و انس با خداوند متعال را در جامعه دینی ترویج دهند و رایحه دلپذیر معنویت را به فضای جان همگان بویژه نسل جوان برسانند. چنانچه تاکنون آثار فراوانی را در این رابطه منتشر نموده اند که از آن جمله است اثر گرانقدر فاضل گرامی جناب حجه الاسلام والمسلمین آقای مصطفی خلیلی, تحت عنوان «نقش نماز, در شخصیت جوانان». و ما خادمان فرهنگی آستانه مقدّسه مفتخریم که در آغازین روزهای سالی که به نام اوّلین شهید محراب, «حضرت امام علی بن ابی طالب(علیه السلام)» نامگذاری شده, با عنایات کریمه اهلبیت حضرت فاطمه معصومه(علیها السلام) و مساعدتهای تولیت معظم حضرت آیه الله مسعودی و معاون امور اداری, مالی ایشان جناب آقای فقیه میرزایی موفق به چاپ و نشر این اثر گرانمایه شدیم; باشد که گامی در جهت ترویج فرهنگ دینی برداشته و از اقامه کنندگان نماز باشیم.

 

مقدّمه
حمد و سپاس خدایی را سزاست که شکر شاکرین و حمد حامدین و ذکر ذاکرین و سعی خالصین متوجه درگاه اوست. ستایش بیکران مرا و راست که در خلق خویش هیچ کاستی نگذاشت بل همه مخلوقات حتی پست ترین شان را به راستی بگذاشت. تسبیح لایتناهی بر آستان او که آدمی را در مسیر سعادت بر همه موجودات, ولایت و تاج خلافت در سیاره زمین بر او کرامت و خلعت «لقد کرّمنا» بر اندامش عنایت و بعد از تکوین, مصداق «فتبارک» بر قامتش مقالت فرمود.
حمد و آفرین بر ذات جهان آفرین که هستی را آمیخته با حکمت و تعالیم را برای بشر همراه با مصلحت و برای وصول به سربلندی و عزّت توأم ساخته است.
و درود بی پایان بر ختم پیامبران و فص رسولان و اهل بیت و پاکان که شریعت به دست ایشان پایان و حجت خدا به عصمت آنان تمام گردید.
درود بی منّت و سلام با عزت بر سالکان راه طریقت و شاهدان کوی حقیقت که سر در راه حفظ شریعت در کف اخلاص نهاده و نزد دوست تحفه بردند.
با حمد بی انتهی بر ذات ربوبی و درود بی منتهی بر شأن مصطفوی, مُصحف بی مقدار نماز را محمّد ساخته تا شاید از این فریضه الهی که بزرگترین و مهمترین فریضه در تمامی ادیان الهی تشریع شده, نفوس مستعده بهره گیرند.
بر همه جوانان معزّز و مکرّم, معرفت به این نکته لازم است که در دین مبین اسلام, نماز لبیک همه ذاکران, عمل آزادگان, طواف عارفان, میقات کعبه عاشقان, سعی وصفای پاکدلان, پرواز بیدار دلان مقصد سالکان, داروی دلهای مجروح, شفای قلبهای محزون و تسکین دلهای مفتون است. نماز کمال عابدان و معراج عالمان, معبد عاشقان و گل خوشبوی بوستان قلب پاک جوانان است.
جوان چون واجد قلب پاک و فاقد و فارغ از هرگونه ارزشهای ناپاک است می تواند با نماز, پلّه های کمال را طی کند و به قلّه جمال باریابد. با برپایی نماز به مقام سروری و سیادت راه یابد و دعای اللهم اجعلنی للمتقین اماماً (خدایا مرا پیشوای پرهیزکاران قرارده) را ورد کلام خود سازد.
چون که هیچ عملی مثل نماز بینی شیطان را به خاک مذلّت نمی ساید و توجهات الهی را نصیب انسان نمی سازد و هیچ بندهای جز از طریق نماز به مقام قرب نمی رسد. بسیار زیبا فرموده اند آن رهبر فرزانه که: «مبتدیترین انسانها رابطه خود را با خدا به وسیله نماز آغاز می کنند. برجسته ترین اولیا خدا نیز بهشت خلوت اُنس خود با محبوب را در نماز می جوید. این گنجینه ذکر و راز را هرگز پایانی نیست و هر که با آن بیشتر آشنا شود جلوه و درخشش بیشتری در آن می یابد» 
پس بیائیم همّت نمائیم که با تمسک به نماز به مقام قرب, راه یابیم و جوانی خویش را با سیره مردان الهی گره زنیم تا شاید در جهان جاودانی در منزلگه صادقان و صالحان منزل گزینیم که طوبی لهم و حسن مآب.
برای جوانان عزیز باید مسلّم باشد که هر چه در بهار جوانی کاشتند در پائیز پیری درو خواهند نمود و به سنین بعد از جوانی عبادت را موکول نمودن از وسوسه های شیطانی است.
جوانا ره طاعت امروز گیر    که فردا جوانی نیاید ز پیر

 

فصل اوّل :
نقش نماز در شخصیت جوانان
برای پرداختن به این موضوع که نماز در ساختار شخصیت جوان, موجد چه آثاری بوده و نقش و تأثیر آن تا چه حدی است به نظر می رسد که تبیین و توضیح چند مطلب در این باب لازم و ضروری باشد. نخست حقیقت و روح نماز است و دیگری اهمیت دوران نوجوانی و جوانی و نیز روحیه انفعالی و تأثیر پذیری این نسل (نسل جوان) در مقابل عوامل خارجی است.
به نظر می رسد تا وقتی که مطالب و مسائل مزبور روشن نشود و جایگاه خود را پیدا نکنند فواید و آثار این امر عبادی یعنی نماز در زندگی جوانان در پردهای از ابهام خواهد ماند و قطعاً موضوع مورد بحث, موضع و جایگاه حقیقی خود را پیدا نکند. لذا به همین خاطر ابتدا به مطالب مزبور پرداخته, سپس ارتباط نماز با تعدیل و تکامل شخصیتی و ایفای نقش آن در زندگی فردی و اجتماعی جوانان را بیان خواهیم کرد.
روح و حقیقت نماز
نماز لفظ و واژهای است که در متون دینی ما بعنوان «صلاه» از آن یاد شده و دارای معانی متعدّدی بوده که یکی از آن معانی, همین عمل مخصوصی است که به نام «نماز» در دین اسلام تشریع شده است. این لفظ در برخی از آیات به معنای سلام و تحیت آمده است آنجا که خداوند در قرآن             می فرمایند:
إنَّ الله وملائکته یصلّون علی النّبی یا ایّها الذین آمنوا صلّوا علیه وسلّموا تسلیماً.
«همانا خداوند و فرشتگان بر پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) درود می فرستند شما هم ای اهل ایمان بر او صلوات و درود بفرستید و با تعظیم بر او سلام گوئید»

لینک کمکی